Warsztaty

WARSZTATY – POZIOM “HARCERSKI”

– skierowany do szeregowych, zastępowych i podzastępowych drużyn harcerskich

Zapisu dokonuje drużynowy, zgłaszając na dane warsztaty zespoły z drużyny – może to być zastęp lub dobrana według zainteresowania konkretnymi warsztatami grupa warsztatowa. W obu przypadkach musi zawierać przynajmniej jednego zastępowego lub podzastępowego (ew. przybocznego, jeśli drużyna chce się podzielić na więcej mniejszych zespołów). Zespół powinien liczyć od 3 do 6 osób.

Dla każdego zespołu drużynowy poza pierwszym wybieranym warsztatem powinien wybrać  jeszcze 3 warsztaty “awaryjne” w przypadku braku miejsc na wybranym pierwszym warsztacie.

 

WARSZTATY – POZIOM “WĘDROWNICZY”

– skierowany do drużyn wędrowniczych, samodzielnych ZZ-tów, członków komend, harcerzy starszych, chętnych instruktorów i instruktorek

Każdy uczestnik wybiera jedne warsztaty i zapisuje się na nie indywidualnie. Brak danego warsztatu w formularzu oznaczać będzie, że ilość miejsc na niego została już wyczerpana.

Jesteś instruktorem/instruktorką i pojęcie “służba” nie jest Ci obce?

Zgłoś się jako opiekun zespołu warsztatowego!

Wśród instruktorów i wychowawców poszukujemy ok. 30 opiekunów dla niepełnoletnich uczestników warsztatów poziomu harcerskiego. Zadaniami chętnych osób będą: przybycie do bazy zlotowej przed warsztatami, przejazd z uczestnikami na miejsce warsztatu, opieka podczas warsztatu oraz przejazd na miejsce obiadu.

Warsztaty dla drużyn harcerskich są równie ciekawe co blok warsztatów dla starszych uczestników, dlatego z pewnością podejmując się tej służby także wiele zyskacie! Zgłoszenia chętnych podjęcia się tej służby osób będą odbywać się przez osobny formularz.

UWAGA! Zastrzegamy sobie w szczególnych przypadkach możliwość zmiany lub odwołania warsztatu z powodu sytuacji losowych. W takim wypadku będziemy kontaktować się indywidualnie, oraz postaramy się zapewnić równie atrakcyjną alternatywę 🙂

WARSZTATY - POZIOM “HARCERSKI”

(zapisy grupowe – dla zastępów/grup warsztatowych wewnątrz drużyn)

RZEŹBIARSKIE

Podczas warsztatów nauczysz się wykonywać płaskorzeźby w glinie – Orła – symbol Powstania Wielkopolskiego. po wyrzeźbieniu nauczysz się robić odlew gipsowy, który będzie pamiątką Rocznicy Powstania Wielkopolskiego

JĘZYK MIGOWY

Język migowy to doskonała forma ekspresji, ćwiczenie koordynacji, rozwój mózgu, ale przede wszystkim to język, którym posługują się osoby Głuche. Jeżeli chcesz wejść w ich świat i poznać piękno Polskiego Języka Migowego(PJM) zapraszamy!

TURYSTYCZNE - FORTY

Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) to zbiór prawie dwudziestu fortów, bunkrów i magazynów z XIX i XXw.
Chcecie zagłębić się w ich mroczne korytarze?
Zejść pod ziemię i eksplorować miejsca o których istnieniu wiedzą tylko nieliczni? Zapraszamy!

SPORTOWE: ŁYŻWY + WSPINACZKA

Niezwykłe połączenie finezji i siły. Dwa bloki czystej przyjemności czerpanej ze wspinaczki i łyżwiarstwa. Warsztaty dla początkujących, jeśli jesteś zaawansowanym wspinaczem lub łyżwiarzem, warsztaty mogą Cię nie zadowolić 🙂

SPORTOWE: SZTUKI CYRKOWE + FRISBEE

Co będzie? Przede wszystkim skierowane są te warsztaty dla osób chcących poznać podstawowe tajemnice żonglerki czy jazdy na monocyklu. Dla tych osób będzie możliwość nauki od zera! 🙂 Jeśli znasz podstawy będzie to świetna okazja aby zrobić kolejny krok do przodu. Co więcej, uderzamy w nietypowe, ale tylko pozornie łatwe dziedziny sportu. To Właśnie na tych warsztatach będziesz miał okazję nauczyć się technik frisbee pod okiem reprezentantki Polski!

TEATRALNE

Warsztaty idealne dla osób chcących zapoznać się z różnymi elementami teatralnego fachu, takimi jak dykcja, emisja głosu czy ruch sceniczny.

RYSOLOGIA + DESIGN THINKING

Warsztaty będą obejmować dwa bloki plastyczne:

Rysologia- warsztaty z myślenia wizualnego w praktyce, czyli przedstawianie różnych informacji w sposób graficzny. Umiejętności z tych warsztatów będziesz mógł wykorzystać przy tworzeniu notatek, mapy myśli.

DT – Jeśli chcesz nauczyć się podstaw projektowania, marketingu i designu to warsztaty dla Ciebie! Rozwiązywanie projektanckich problemów, reklama produktu, tego wszystkiego możesz nauczyć się podczas warsztatów.

PLASTYCZNE: DECOUPAGE + FILCOWANIE NA MOKRO

Decoupage – to dzięki niemu możemy przywrócić do życia niepotrzebną butelkę, szkatułkę czy stworzyć piękną biżuterię. Technika dająca wiele satysfakcji, Jeśli nauczysz się tej techniki, zaczniesz tworzyć prawdziwe cuda!

Filcowanie na mokro – jak zmienić ,,watę” w coś pięknego i użytkowego?odrobina wody, kreatywności,cierpliwości i mięśni- efekt Cię zaskoczy!

KULINARNE

W czasach globalizacji każdy zna już przepis na pizzę, spaghetti czy inne zagraniczne smaki. A co z naszymi, rodzimymi, regionalnymi smakami? Na warsztacie poznacie tajniki kuchni Poznańskiej. Już nie tylko będziecie wiedzieli, czym jest szneka z glancem, ale zrobicie je sami i to dla własnej degustacji!

FOTOGRAFIA OD PODSTAW

Jak zrobić dobre zdjęcie? W jaki sposób zaplanować jego kompozycję? Czy warto używać trybu manualnego, jak dobierać preselekcję przysłony oraz czas naświetlania i jakie efekty dzięki temu można uzyskać? Co nam oferuje czułość ISO w aparacie oraz jak zmieni się zdjęcie gdy zastosujemy kompensację ekspozycji?

Znajomość odpowiedzi na te (bądź co bądź) podstawowe pytania umożliwi Ci stworzenie niebanalnego i przemyślanego zdjęcia.

Każdy uczestnik zobowiązany jest mieć swój aparat.

FOTOGRAFIA BEZ TAJEMNIC

Galeria w telefonie pęka w szwach od ilości zdjęć?
To warsztaty doskonałe dla Ciebie – dowiesz się jak wykorzystać funkcje swojego aparatu, aby zdjęcia były zawsze doskonałe. Zgłębisz tajniki kadrowania. A prócz wiedzy, po warsztatach wzbogacisz się o własne portrety w scenerii pięknego zimowego Poznania.

INTERNETOWE

Jak założyć stronę internetową zastępu? Poprowadzić atrakcyjnego bloga, do którego dostęp mają tylko wyznaczeni członkowie? Zabierz swój zastęp na warsztaty internetowe i postawicie wspólnie na nogi waszą własną stronę internetową!

ZDOBNICTWO OBOZOWE

Jak sprawić, by Wasz obóz wyglądał bardziej puszczańsko, pionierka była na wyższym poziomie, a las wokół Was nie cierpiał na waszej obecności, tylko wyglądał jeszcze bardziej niesamowicie? Na warsztatach ze zdobnictwa obozowego będziecie mieli okazję poznać techniki pracy w drewnie i sposoby wykonywania efektownych totemów. Zobaczycie także jak w kreatywny sposób wykorzystywać sznurek i opanować węzły do mistrzostwa!

Uczestnicy powinni być wyposażeni w osobiste noże, tzw. „Finki”.

MEDYCZNE HOPR

Mayday! Mayday! Mayday! Sygnał bezpośredniego zagrożenia życia na statkach wodnych, powietrznych i kosmicznych. Jeśli chcesz umieć odpowiedzieć na takie wezwanie zapraszamy na warsztaty z pierwszej pomocy!

PIECZENIE CHLEBA

Chleb – coś, co zawsze jest. Kiedyś pieczony w każdym domu, dziś już nikt tym sobie głowy nie zawraca. Tymczasem upiec chleb jest łatwo, to naprawdę może każdy.

Co zrobić, by chleb się na pewno udał? Jakie są rodzaje chleba i jak je wypiekać? Jak obchodzić się z zakwasem? Czy da się upiec chleb bezglutenowy? – to wszystko na warsztacie!

GITAROWE

Zawsze chciałaś/eś nauczyć się grać na gitarze, ale nigdy nie miałaś na to czasu? Marzyłaś/eś o tym, żeby grać jak najlepsi harcmistrzowie, ale Twoja edukacja zatrzymała się na trzech podstawowych akordach? Chciałbyś zostać wirtuozem ognisk w swoim środowisku?

Te warsztaty pozwolą Ci wyszlifować swoje umiejętności gry na gitarze i rozwinąć umiejętności muzyczne.

 

WOKALNE

Lubisz śpiewać, ale masz wrażenie, że twój głos robi zupełnie co innego, niż byś chciał/chciała?

Te warsztaty są dla ciebie! Pobawimy się głosem, sprawimy, że całe ciało będzie uczestniczyło w śpiewie – trochę sportu, rozciągania, uśmiechania i oczywiście śpiewania!

Warsztaty poprowadzi Patrycja Rzesoś, wieloletnia chórzystka Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI, obecnie Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, założycielka Kierskiego Zespołu Parafialnego „Droga”

ASTRONOMICZNE

Jak połączyć kropki, by stworzyć konstelację? Czym są znaki zodiaku? Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Dlaczego gwiazdy świecą? Czy grozi nam kosmiczny Armagedon? Na te wszystkie pytania znajdziemy odpowiedź na warsztatach w Obserwatorium Astronomicznym pod wodzą astronoma dr Wojciecha Borczyka

STRAŻACKIE

Zastanawiałeś się kiedyś jak czuje się strażak na służbie? Myślałeś kiedyś o stawaniu oko w oko z nieokiełznanym żywiołem nad którym trzeba zapanować by chronić ludzkie życie? Jeśli chciałbyś spotkać ludzi dla których to chleb powszedni i ich niecodzienną codzienność – to warsztaty dla Ciebie!

KRAWIECKIE

Zapraszamy na wspólne szycie plecaków – worków! Zajęcia skierowane są do osób zaczynających przygodę z szyciem lub w stopniu podstawowym potrafiących obsługiwać maszynę. Projekt jest prosty, jesteśmy więc przekonani, że każdy poradzi sobie z zadaniem i wyjdzie z warsztatu z niepowtarzalnym plecakiem.

CHEMICZNE

„Teraz we wszystkim jest chemia”. Ale jakie konkretnie związki chemiczne nas otaczają? I do czego można je wykorzystać? Jeśli chciałbyś się dowiedzieć jak ukryć tajną wiadomość przed wzrokiem ciekawskich, lubisz chemiczne łamigłówki i barwne roztwory albo po prostu (tak na wszelki wypadek) chciałbyś wiedzieć jak odbudować cywilizację – weź udział w warsztatach chemicznych.

MUZEALNE

Podczas warsztatów odwiedzisz dwa atrakcyjne poznańskie muzea. Przewodnicy przeprowadzą uczestników warsztatów przez świat sztuki i historii w kontekście odzyskującej niepodległość Polski.

FILMOWE

Zdjęcia, zdjęcia, zdjęcia… Czy wiesz, że gdy jest ich odpowiednio dużo zaczynają ożywać? Jak wprawić z pozoru statyczne fotografie w ruch? Czym jest animacja poklatkowa? I co z tym wszystkim wspólnego mają ludziki lego?
Jest tylko jeden sposób by się tego dowiedzieć 😉

JAK TWORZY SIĘ GRY

Dwa proporce, Osadnicy z Catanu i Wiedźmin – czyli o tym jak tworzy się gry!

KALIGRAFIA KLASYCZNA

Gęsie pióro, trzcina czy pędzel? Papirus, pergamin czy papier czerpany? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na warsztatach z kaligrafii klasycznej. Poznasz jedną z najstarszych czcionek- Uncjałę i wykorzystasz ją do stworzenia pisanej pamiątki na czerpanym papierze.

WARSZTATY - POZIOM “WĘDROWNICZY”

(indywidualne)

FOTOGRAFICZNE - ANALOGOWE

Warsztaty, podczas których będziesz miał okazję poznać podstawy fotografii analogowej i odkryć tajniki pracy w ciemni. Fotografie wykonane przez uczestników staną się po zlocie częścią wystawy w jednej z prestiżowych przestrzeni Poznania.

FILMOWE

Warsztaty wprowadzające w pojęcia kadru i oświetlenia w filmie.
W planie podstawy teoretyczne techniki oświetleniowej i rodzajów kadrów filmowych oraz ich wpływ na odbiór przez widza. W ramach warsztatów uczestnicy będą wykorzystywać poznane techniki w praktycznych ćwiczeniach oraz realizować zdjęcia do filmu – relacji zlotowej
Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest jakakolwiek wcześniejsza styczność z tworzeniem filmów.
Wskazane jest posiadanie własnej kamery/aparatu (lecz nie jest to niezbędne do uczestnictwa), najlepiej umożliwiającej nagrywanie filmów z ustawieniami manualnymi.
Po zgłoszeniach, do uczestników wysłana zostanie ankieta, której odpowiedzi mogą wpłynąć na rozszerzenie bądź zawężenie tematyki warsztatów

DZIENNIKARSKIE - TV

Kamera Cię lubi? Dobrze czujesz się w świecie medialnym? Czy może chcesz spróbować czegoś nowego i z pewnością ekscytującego? Warsztaty przygotowane we współpracy z TVP Poznań to doskonała okazja, aby poznać zasady zachowania i pracy przed kamerą, nauczyć się przygotowywania i prowadzenia wywiadów, pisania oraz wygłaszania treści. Stawiamy na praktykę i możliwość wykorzystania zdobytych umiejętności w służbie harcerskiej!

DZIENNIKARSKIE - RADIO

Jak działa radio? Jak wygląda praca stacji radiowej “od kuchni”? I jak to się dzieje że w dobie Spotify, Tidal’a i YouTube’a ludzie słuchają jeszcze radia? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i zamiłowanie do radioodbiorników nie jest Ci obce, te warsztaty są dla Ciebie!

STRZELECKIE

„Tak jak ty niesiesz plecak, on niósł w ręku karabin” – brzmią słowa jednej z najpopularniejszych piosenek harcerskich. A czy Ty umiałbyś / umiałabyś posłużyć się narzędziem takim jak broń palna? Jak to w ogóle działa, że broń strzela i że wszyscy się jej boją? Czy rzeczywiście jedyne co czuje snajper to odrzut? Ile waży Kałasznikow i czy rzeczywiście Glock to taki ekstra pistolet? Zapraszamy do udziału w warsztatach strzeleckich! W programie warsztatów: wykład / prelekcja nt. broni palnej, instruktaż bezpieczeństwa, warsztat z obsługi broni na przykładzie AK i Glocka, strzelanie z pistoletu, karabinu i strzelby. UWAGA! Uczestnikami warsztatów mogą być harcerze/harcerki w stopniu minimum ćwika/samarytanki oraz powyżej 16. roku życia (osoby niepełnoletnie będą musiały mieć specjalną zgodę rodziców). Wymogiem będzie także przesłanie opinii bezpośredniego przełożonego.

TEATR

Czujesz się jak ryba w wodzie odgrywając jakąś rolę?
Drzemie w tobie talent aktorski? A może zawsze chciałeś spróbować przygody z teatrem, lecz nie było gdzie? To warsztaty dla Ciebie!
Pod okiem mistrzów teatralnych przygotujecie “teatr” bazujący na Powstańczych Wspomnieniach.

GRAFIKA KOMPUTEROWA

Jeśli jesteś kreatywny, rysujesz, ilustrujesz, może myślisz o studiach graficznych lub po prostu chciałbyś nauczyć się przekładać swoje pomysły na ekran komputera – ten warsztat jest dla Ciebie! Pod okiem prowadzącej – grafika, absolwentki Uniwersytetu Artystycznego, nauczysz się podstaw profesjonalnego programu graficznego.

Prace chętnych uczestników zostaną po warsztatach wydrukowane i rozpowszechnione – w ramach jednego ze zlotowych projektów.

RZEŹBIARSKIE

Rzeźby to niemi świadkowie dziejów ludzkości. Kamień któremu twórca nadaje kształt i w którego przelewa swoje serce, przemawia po wykonaniu jeszcze długie lata. Zachwyca, pobudza wyobraźnię skłania ku refleksjom. Zapraszamy Cię na warsztaty które pozwolą Ci poczuć się twórcą i przelać swoje serce na tworzoną w ramach warsztatów rzeźbę upamiętniającą stulecie odzyskania niepodległości.

KUCHARSKIE

Słodkie, słone, kwaśne, gorzkie? Gotowane, pieczone, smażone, a może surowe?
Czyli co jak ugotowane i doprawione smakuje najlepiej? Jak napełnić do syta wiecznie głodne harcerskie brzuchy?
Wszystkiego dowiesz się podczas warsztatów kulinarnych prowadzonych przez profesjonalnych szefów kuchni. A także przygotujesz przysmaki, którymi wesprzemy poznańską inicjatywę dla osób potrzebujących “Zupa Wolności”.

JĘZYK MIGOWY

Język migowy to doskonała forma ekspresji, ćwiczenie koordynacji, rozwój mózgu, ale przede wszystkim to język, którym posługują się osoby Głuche. Jeżeli chcesz wejść w ich świat i poznać piękno Polskiego Języka Migowego(PJM) zapraszamy! Warsztat poprowadzi czynny tłumacz i wykładowca PJM

LINORYT

W swoim charakterze przypomina pieczątkę. Jednak jest w tym coś co fascynuje artystów już od ponad 100 lat. Mowa tu o technice tworzenia zwanej  linorytem! Pod okiem człowieka, który rzeźbi w linoleum na co dzień stworzysz własną grafikę na okolicznościowe pocztówki

KALIGRAFIA

Kaligrafia to sztuka ładnego pisania, sięgająca historią początków pisma w ogóle. Łączyła się z iluminacją, ściśle dotyczyła przepisywania ksiąg i tekstów. Dzisiaj kaligrafia to nie tylko tradycyjne skrobanie piórem po pergaminie, ale popularne hobby, wykorzystujące gamę materiałów i narzędzi do tworzenia zaproszeń, winietek, plakatów, kartek i innych form graficznych. Na warsztatach poznacie historię kaligrafii, ale przede wszystkim wypróbujecie swoich sił w tzw. „modern calligraphy”, używając różnych technik i przyborów.

TECHNOLOGIA DREWNA

Technologia drewna – gdzie jest drewno? Wszędzie! Meble, podłogi, drzwi i oczywiście… Konstrukcje obozowe. Jednak jakie tak naprawde i czym jest drewno?
Na tych warsztatach dowiesz się:
– jak zbudowane jest drewno,
– jakie są jego składniki,
– jak zachowuje się w obozowych, niesprzyjających warunkach,
– jak reaguje na odczynniki chemiczne.
Warsztaty odbywać się będą pod okiem profesjonalistów – pracowników Wydziału Technologii Drewna na Uniwersytecie Przyrodniczym.

TANECZNE

Zajęcia poprowadzi dla Was Ania Jurek – studentka pedagogiki tańca na uniwersytecie Anton Bruckner Privatuniversität w Austrii. Od 2017 roku tancerka Exim Dance Company w Wielkiej Brytanii oraz wieloletnia tancerka STW Natalii Draganik- Franke w Poznaniu.

Aktywnie uczestniczy w projektach tanecznych oraz rezydencjach w Polsce i za granicą.

Ania o warsztacie:

„Na zajęciach będziemy wykorzystywać podstawy techniki tańca współczesnego oraz zadań improwizacyjnych. Mimo tego, iż bazuję na technice tańca, używam jej jako narzędzia do eksplorowania ruchu. Podczas zajęć nie interesuje mnie tylko estetyka, poprawność choreografii, czy tempo zapamiętywanych kroków, a zaangażowanie i chęć do wspólnego eksperymentu tańca. Celem jest stworzenie nam możliwości zaskoczenia samego siebie i znalezienia nowych przestrzeni w ciele.

Proponuję poczuć na świeżo oddech pełną piersią, znaleźć swój własny groove, dotlenić wszystkie komórki w ciele, a także po prostu śmiać się do rozpuku :)”

TURYSTYCZNE - FORTY

Zastanawiałeś się kim był Kaponier? Przyjechałeś z daleka zobaczyć Poznań, ale widziałeś już dawno Ratusz i koziołki? Weź udział w warsztatach o Twierdzy Poznań – jednej z największych tego typu w Europie. Przez 6 godzin zaprowadzimy cię w najciekawsze miejsca i opowiemy, jak działał system, który miał w XIX wieku zatrzymać Rosjan w ewentualnej drodze do Berlina. Będą podziemne kazamaty, będzie schron przeciwatomowy z zimnej wojny, będzie chwila refleksji i grozy, a po tym wszystkim oprowadzą Cię pruscy żołnierze w mundurach. Będziecie poruszać się po mieście w patrolach – nagrodzimy  najszybszy i najaktywniejszy zespół. Jeśli nawet mieszkasz to od urodzenia będziesz zaskoczony, bo takiego Poznania, jeszcze nie widziałeś. Poznaj Poznań, jakiego nie pokaże Ci żaden przewodnik!

DIY - ESCAPE ROOM

Na początku było zamknięcie… Pokój, Wy, 60 minut – tak wygląda z zewnątrz każdy prawie Escape Room. A jak wygląda od środka? Tego możesz się dowiedzieć na naszych warsztatach, gdzie wśród śmiechów, kreatywnych rozwiązań i żenujących żartów prowadzącego stworzysz swój własny Pokój Zagadek!

SPORTOWE: WSPINACZKA+ŁYŻWY

Niezwykłe połączenie finezji i siły. Dwa bloki czystej przyjemności czerpanej ze wspinaczki i łyżwiarstwa. Warsztaty dla początkujących, jeśli jesteś zaawansowanym wspinaczem lub łyżwiarzem, warsztaty mogą Cię nie zadowolić 🙂

SPORTOWE: frisbee + cyrkowe

Co będzie? Przede wszystkim skierowane są te warsztaty dla osób chcących poznać podstawowe tajemnice żonglerki czy jazdy na monocyklu. Dla tych osób będzie możliwość nauki od zera! 🙂 Jeśli znasz podstawy będzie to świetna okazja aby zrobić kolejny krok do przodu. Co więcej, uderzamy w nietypowe, ale tylko pozornie łatwe dziedziny sportu. To Właśnie na tych warsztatach będziesz miał okazję nauczyć się technik frisbee pod okiem reprezentantki Polski!

OGNIOWE

Rozpalić ognisko jedną zapałką? Ha! Banał!
Krzesiwem? Błahostka!

A łukiem ogniowym?
Świdrem ręcznym?
Albo krzesiwem kowalskim?
Przyjdź i sprawdź by potem rozniecić ogień w swoim środowisku.

INFORMATYCZNE

Od zera do Internetu dostarczyciela czyli: sieci komputerowe od podstaw – konfiguracja przykładowej sieci domowej w praktyce.

Od Zawsze zastanawiasz się jak dorzucać wyngiel do routera żeby miał większy zasięg? Albo jak postawić serwer żeby można było pograć z kolegami w Minecrafta lub Quake? A może jakiś pulpit zdalny bo te komputery w szkole to nie mają najpotrzebniejszego oprogramowania typu pasjans? Te warsztaty są dla Ciebie.

Prowadzący: Łukasz Matusewicz HO, HCNA (Huawei Certified Network Associate) – Nauczyciel Pracowni Sieci Komputerowych w technikum, Maturzysta (tak to możliwe [hack the system]) oraz Wędrownik z wyboru 🙂

metropolita